Brexit – istotne zmiany po 1-1-2021: konieczność posiadania numeru EORI oraz VAT w UK

Do dnia dzisiejszego, tj. 21-12-2020 wiemy, że każdy sprzedawca internetowy wysyłający towar do UK od 1-1-2020 będzie zobowiązany do uzyskania numeru VAT w UK oraz numer EORI.

Co należy wiedzieć o VAT UK?

W jakim celu konieczne jest posiadanie numeru VAT w UK?

Od 31-12-2020 od godziny 23:00, VAT w UK powinien być naliczony w momencie sprzedaży (checkout) do towarów które znajdują się poza UK i są sprzedawane do odbiorców w UK a ich wartość jest równa lub mniejsza niż 135 GBP.

W ten sposób w momencie odprawy przez granicę zamówień internetowych do 135 GBP nie będzie konieczności pobierania podatku.

Z tej zasady wykluczone są wyroby akcyzowe oraz towary niehandlowe (takie jak prezenty). W celu naliczenia VAT na towary wysyłane do UK konieczne jest zweryfikowanie stawki VAT, rejestracja do VAT (tylko jeżeli nie posiadasz VAT) oraz trzymanie ewidencji sprzedaży.

Jak zarejestrować się do VAT w UK?

Rejestracja do VAT UK jest wykonywana drogą online:

 1. Rejestracja konta online – https://www.gov.uk/guidance/register-for-vat
 2. Wypełnienie pozycji wymaganych w zależności od wybranych opcji.
 3. Po pomyślnym wypełnieniu wszystkich pozycji zostanie wyświetlona informacja potwierdzająca przekazanie zgłoszenia do weryfikacji.

Proces weryfikacji i nadania numeru VAT może trwać kilka tygodni.

Więcej informacji szczegółowych można znaleźć pod linkiem : https://www.gov.uk/guidance/vat-and-overseas-goods-sold-directly-to-customers-in-great-britain-from-1-january-2021#vat-records

Podstawowe informacje na temat EORI

Co to jest EORI?

EORI (Economic Operators’ Registration and Identification) to unikalny w UE numer przedsiębiorstwa wykorzystywany do transakcji z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Numer przypomina polski numer VAT. Składa się z numeru NIP oraz „00000”. Przykładowo numer EORI dla GoGlobal24 to PL896157490100000. Każdy EORI w Unii Europejskiej można zweryfikować na stronie Komisji Europejskiej pod linkiem https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=pl

Jak otrzymać numer EORI?

Polski przedsiębiorca ma możliwość otrzymania EORI online z wykorzystaniem podpisu zaufanego.

Pomocne: przed rejestracją zdobądź profil zaufany ePUAG, który przyśpieszy złożenie wniosku.

Otrzymanie EORI składa się z kilku kroków:

 1. Założenie konta na www.puesc.gov.pl.
 2. Rejestracja osoby odpowiedzialnej w firmie (zakładka: Formularze > eFormularze > eKlient > Więcej > Rejestracja osoby fizycznej).
  W ciągu kilku godzin otrzymasz potwierdzenie rejestracji. Uwaga: potwierdzenie znajdziesz w zakładce: https://puesc.gov.pl/web/puesc/my-documents
 3. Rejestracja podmiotu w celu nadania EORI (zakładka: Formularze > eFormularze > eKlient > Więcej > Rejestracja podmiotu>wypełnij formularz)

Pomocne: po pojawieniu się opcji wyboru „Obszar działania” należy wybrać – cło, natomiast checkbox „Pole należy zaznaczyć jeżeli ma być nadany nr EOR” powinien zostać zaznaczony.

W kolejnym kroku wybieramy  opcję „Generuj formularz” a następnie podpisujemy go i wysyłamy.

Po kilku godzinach otrzymasz potwierdzenie nadania EORI w https://puesc.gov.pl/web/puesc/my-documents w zakładce „odebrane”.

Zobacz nasze referencje na:

GoGlobal24

Dane kontaktowe

GOGLOBAL24 sp. z o.o. sp. k.
ul. Ryszarda Chomicza 13b
55-080 Nowa Wieś Wrocławska

office@goglobal24.com
+48 880 725 240

Zostaw wiadomość
  100 Euro rabatu dla nowych klientów!

  Chcesz korzystać z specjalnej promocji dla nowych klientów? Zostaw swój telefon lub adres email, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 h!