Brexit a handel zagraniczny – czyli konsekwencje Brexitu

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest planowane na 29 marca 2019. Obecnie jednak coraz częściej wspomina się, że Brexit może zostać przesunięty na kwiecień lub czerwiec 2019, a nawet do roku 2021.  Bez względu na datę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, polscy sprzedawcy wysyłkowi muszą być przygotowani na różne scenariusze i konsekwencje Brexitu.

 

Brytyjski rynek atrakcyjny dla polskich sprzedawców

Wielka  Brytania przed Brexitem była jedną z najchętniej wybieranych kierunków na handel za granicę. Powodem tego jest powszechna znajomość języka angielskiego wśród polskich sprzedawców, dobrze rozwinięta oferta usług logistycznych na teren Wielkiej Brytanii oraz popularność i duża skala Amazona oraz eBay’a, które są zazwyczaj głównymi platformami sprzedaży.

 

 

Możliwe scenariusze oraz konsekwencje Brexitu

Polacy z niecierpliwością oczekują na nowe wiadomości dotyczące warunków Brexitu a handlu, ponieważ to one zadecydują o jego konsekwencjach dla polskich sprzedawców. Są dwie główne możliwości:

 • Twardy Brexit, czyli Brexit bez umowy. Scenariusz, który jest obecnie prawdopodobny, o ile nie zostanie wynegocjowane żadne porozumienie pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Jeżeli obie strony nie wypracują żadnych rozwiązań w zakresie relacji gospodarczych, to przepływ towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią będzie się odbywał na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Oznacza to, że już w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaczną obowiązywać kontrole graniczne i opłaty celne.

 

 • Miękki Brexit, czyli uporządkowany Brexit. W tym przypadku, do 31 grudnia 2020, obowiązywałby tzw. okres przejściowy. W tym czasie zasady relacji gospodarczych, a co za tym idzie – przewozu towarów, zostałyby zachowane, a konsekwencje Brexitu zminimalizowane. Oznacza to brak ceł czy dodatkowych regulacji. Po okresie przejściowym możliwe jest wynegocjowanie porozumienia utrzymującego zerowe cła. Jednak nawet ten scenariusz wiąże się z kontrolami celnymi i dodatkowymi wymaganiami dla towarów wprowadzanych na rynek brytyjskich.

Konsekwencje twardego Brexitu

Twardy Brexit – „wyboista droga” dla Polaków

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy to pesymistyczny scenariusz dla sprzedawców za granicę. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy stronami, to już dzień po Brexicie możemy spodziewać się następujących  konsekwencji:

 • Wprowadzenie opłat celnych we wzajemnej wymianie handlowej.
 • Zmiany zasad rozliczania VAT w handlu transgranicznym.
 • Kontroli granicznych o charakterze: celnym, sanitarnym, weterynaryjnym lub kontroli bezpieczeństwa.
 • Zniesienie możliwości korzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania dywidend, odsetek czy opłat licencyjnych, które obecnie wynikają z przepisów UE.
 • Zmian w pobieraniu podatku akcyzowego.
 • Konieczności uzyskania certyfikatów zaświadczających spełnienie wymogów czy norm związanych z określonymi grupami produktów.
 • Utrudnień w przewozie zwierząt i produktów odzwierzęcych.
 • Ograniczenia możliwości wykonywania usług za pośrednictwem pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii.
 • Wymaganych zezwoleń na wykonywanie przewozu w przypadku transportu drogowego.
 • Utrudnień w zakresie przekazywania danych osobowych.
 • Ograniczeń w zakresie swobodnego przepływu kapitału, co oznacza problemy z pozyskiwaniem środków i inwestowaniem.

 

Miękki Brexit – optymistyczny scenariusz

Zdecydowanie dogodniejszy dla polskich sprzedawców za granicę byłby Brexit z porozumieniem i okresem przejściowym.  Polskie firmy miałyby więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, które nie zostałyby wprowadzone „z dnia na dzień”. Jednak nawet w tym przypadku, polscy sprzedawcy muszą być świadomi zmian, takich jak:

 • Obowiązek dostosowania się do norm i wymogów wobec towarów w Wielkiej Brytanii.
 • Konieczność uzyskania zaświadczeń o spełnieniu norm, licencji, zgłoszeń celnych.
 • Ograniczenia możliwości wykonywania usług za pośrednictwem pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii.
 • Przewidywane opóźnienia w dostawach, związane z kontrolami granicznymi.
 • Ograniczenia w zakresie swobodnego przepływu kapitału, co oznacza problemy z pozyskiwaniem środków i inwestowaniem.
 • Utrudnienia w zakresie przekazywaniu danych osobowych.

Jeżeli dojdzie do Brexitu z porozumieniem, początkowo nie zostaną wprowadzone opłaty celne.

Konsekwencje brexitu

Jak przygotować się na Brexit?

Bez względu na to, jaki będzie scenariusz „rozwodu” Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, polscy sprzedawcy powinni być gotowi na nadchodzące zmiany.

Brytyjski rząd przygotował zestaw informacji i wytycznych, które umożliwią sprawny przewóz towarów przez granicę. Zostanie wprowadzony System Kontroli Importu (ICS), a przedsiębiorcy będą musieli składać deklaracje przewozowe (Entry Summary Declaration – ENS) przed dostarczeniem towaru na teren Wielkiej Brytanii. Aby tego dokonać, przewoźnicy muszą uzyskać numer Wspólnotowego Systemu Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (EORI – Economic Operator Registration and Identification number).

Wszystkie wiadomości są dostępne w języku angielskim TUTAJ.

W oparciu o brytyjskie wytyczne, polskie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało poradnik dla przedsiębiorców oraz instrukcję „krok po kroku” dotyczącą eksportu w obliczu Brexitu. Z pewnością warto jak najszybciej zapoznać się z ich treścią, aby uniknąć problemów i opóźnień niezależnie od scenariusza, który przyniosą negocjacje.

Zobacz nasze referencje na:

GoGlobal24

Dane kontaktowe

GOGLOBAL24 sp. z o.o. sp. k.
ul. Ryszarda Chomicza 13b
55-080 Nowa Wieś Wrocławska

office@goglobal24.com
+48 880 725 240

Zostaw wiadomość
  100 Euro rabatu dla nowych klientów!

  Chcesz korzystać z specjalnej promocji dla nowych klientów? Zostaw swój telefon lub adres email, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 h!